Korzyści dla domu

Według szacunków, w Polsce znajduje się około 6 milionów domów jednorodzinnych, z których ponad 1.1 miliona posiada już własną instalację OZE – najczęściej fotowoltaiczną.

Ze względu na uwarunkowania klimatyczne w Polsce, sprawność paneli fotowoltaicznych jest zdecydowanie najwyższa w ciągu długich i jasnych dni w miesiącach wiosennych i letnich, charakteryzujących się najwyższym nasłonecznieniem. Natomiast elektrownie wiatrowe generują energię przez całą dobę, osiągając swoją maksymalną wydajność podczas wietrznych miesięcy jesienno–zimowych, kiedy powietrze o niższej temperaturze ma większą gęstość, a co za tym idzie – podczas ruchu przenosi więcej energii.

Szacunkowe porównanie realnej rocznej produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną oraz mikroelektrownię wiatrową o porównywalnej mocy.

Podsumowując: większość energii wiatrowej produkowana jest w miesiącach, kiedy jej zużycie w większości domów jest najwyższe.

Dzięki połączeniu energii ze słońca i wiatru możemy znacznie zwiększyć autokonsumpcję własnego prądu, przy ograniczonej odsprzedaży energii do sieci, a więc unikając opłat administarcyjnych i przesyłowych pobieranych przez operatorów.

Korzyści dla Firmy

Wiele firm boryka się z ograniczeniami mocy dla mikroinstalacji OZE. Obecnie jest ona ustawowo ograniczona do mocy źródła na poziomie 50 kW, co pozwala na maksymalną roczną produkcję energii elektrycznej na poziomie około 50 MWh (w przybliżeniu) z jednej instalacji – na przykład fotowoltaicznej. Jeżeli potrzeby energetyczne firmy są większe, rozwiązaniem jest instalacja wiatrowa zbudowana z wielu turbin poziomych.

Przykład: pojedyncza mikroelektrownia wiatrowa pozioma o mocy znamionowej 2 kW, przy średniorocznej prędkości wiatru 6 m/sek, pozwolić może na roczną produkcję około 9,5 MWh. (w przybliżeniu). Analogicznych elektrowni wiatrowych możemy zamontować 25 sztuk (25 x 2 kW), co pozwoli na roczną produkcję 237,5 MWh (szacunkowo), w porównaniu do 50 MWh uzyskanych z instalacji fotowoltaicznej o porównywalnej mocy.

Korzyści dla środowiska

Energetyka wiatrowa zaliczana jest do najbardziej ekologicznych OZE, ponieważ elektrownie wiatrowe nie emitują żadnych szkodliwych związków do atmosfery.

Ponadto, nie potrzebują dodatkowej energii do zasilania ich działania, co stanowi podstawę ich stabilności, bezpieczeństwa nieprzerwanej producji energii, a także całkowitej efektywności ekonomicznej.

Dla kogo?

Nasze rozwiązania małych elektrowni wiatrowych sprawdzą się idealnie w takich miejscach jak: